Po co stosuje się nawozy trawnikowe?

Piękny, zadbany trawnik stanowi wizytówkę każdej posesji. Zarówno domu prywatnego, jak i miejskiego zieleńca, parku czy firmowego dziedzińca. Utrzymanie trawnika w doskonałym stanie nie wymaga, ani specjalnego wysiłku, ani sporych nakładów finansowych. Kluczowe jest wysianie odpowiedniego gatunku trawy, która poradzi sobie dobrze w zmiennych warunkach atmosferycznych typowych dla naszego kraju. W sklepach ogrodniczych personel doradzi nam, po jaką odmianę sięgnąć.

Potem trzeba trawę wysiać i czekać na zielone efekty. To, czy trawa będzie bujnie rosła, zależy od różnych czynników. Spore znaczenie ma gleba. Choć trawa jako taka nie zalicza się do roślin szczególnie wymagających, to jednak na lepszej ziemi będzie wzrastać szybciej i ogólnie będzie w lepszej kondycji. Kwestia kolejna to odpowiednie nawadnianie – chyba wszyscy wiemy, że trawnik należy systematycznie podlewać, zwłaszcza w suchych okresach, gdy nie notujemy opadów deszczu.

Nawodniona i bujna trawa – brzmi świetnie, ale to nadal nie wszystko. Dla najlepszych efektów warto zastosować specjalny nawóz do trawy. Pojawia się pytanie, w jakim celu w ogóle go stosować? Otóż istnieją różne typy nawozów idealne na konkretny okres roku. W marcu warto stosować nawozy starterowe i regeneracyjne, które przygotowują rośliny do dalszego rozwoju. Późną wiosną, a także w miesiącach letnich należy stosować nawóz pielęgnacyjny bogaty w mikroelementy, dzięki czemu trawka będzie mieć intensywnie zielony kolor.

Od września do października nada się nawóz jesienny – przygotuje trawnik do zimy i zapobiegnie powstaniu pleśni śniegowej.