Rozwój chwastów

Komu przede wszystkim dają się we znaki chwasty? Generalnie są one dużym problemem dla tych, którzy trudnią się profesjonalną uprawą roślin jadalnych oraz ozdobnych. Ciężkie boje z chwastami toczą głównie rolnicy, których pola uprawne są mocno narażone na obecność chwastów. Ich duża ilość może stanowić poważne zagrożenie dla wszystkiego co rośnie w ziemi i przedstawia sobą wartość. Musimy pamiętać, że chwast pobiera z podłoża duże ilości odżywczych składników, których zaczyna zwyczajnie brakować szlachetnym gatunkom.

Warto pamiętać, że chwasty rozwijają się bardzo szybko i kiedy już zaznaczą swoją obecność w ogrodzie lub na polu, to ciężko będzie je stamtąd wyrugować. Czasami nawet silne środki chemiczne przynoszą jedynie tymczasowy skutek i po jakimś czasie chwasty znów dają znać o sobie. Dlatego ważne jest, aby opryski przeprowadzać systematyczne w odpowiednich okresach roku. Łatwiej nad rozwojem chwastów zapanować w warunkach małej uprawy, na przykład ogrodowej.

Im skala większa, tym pokonanie tych roślin zaczyna stwarzać większy kłopot. Co ciekawe niektóre rośliny zaliczane do chwastów, z którymi hodowcy i rolnicy walczą wszelkimi dostępnymi metodami, są równocześnie gatunkami użytecznymi dla człowieka. Na przykład niektóre zioła pospolite, jak chociażby chaber bławatek, są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i do produkcji niektórych leków ziołowych. Niestety w zderzeniu z realiami uprawy okazują się szkodnikami, z którymi należy się jakoś uporać.