Trawnik – jak poprawnie go nawozić?

Walorów zadbanego trawnika nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Kiedy trawa jest soczyście zielona i gęsta, teren prezentuje się znakomicie. Bywa, że sama trawa wystarczy w zupełności, aby ogród czy miejski zieleniec nabrał niepowtarzalnego uroku.

Wszystko to jest możliwe jedynie wówczas, gdy zasiana trawa właściwie wyrośnie. Pozornie wydaje się, że to nic trudnego – wszak nasiona trawy nie mają specjalnych wymagań, a tempo jej wzrostu jest ogólnie bardzo dynamiczne. To wszystko prawda, ale nie do końca.

Jeśli zależy nam na wspaniałym trawniku, będziemy musieli się przy nim trochę bardziej napracować. Nie jest to jakieś wielkie wyzwanie, ale odrobina cierpliwości i konsekwencji jest tutaj niezbędna. Kwestia podstawowa to jakość gruntu – ziemia powinna być wilgotna i „plastyczna”, bo w takiej kryje się wiele naturalnych składników, które wspomagają wzrost dowolnej rośliny.

Nim wysiejemy trawę, należy usunąć wszelkie chwasty – ręcznie lub za pomocą odpowiedniego środka. Następnie ziemię należy przekopać. Miną dwa lub trzy tygodnie – w razie potrzeby znów odchwaszczamy.

Po około miesiącu możemy zastosować odpowiednio dobrany nawóz Ziemovit, na początek starterowy, który da naszej trawie siłę do właściwego rozwoju. Eksperci zalecają, aby nawieźć ziemię najpóźniej na tydzień przed zaplanowanym siewem. Następnie możemy wysiać trawę – warto sięgnąć po właściwą odmianę, której parametry są zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Wysiany trawnik poddajemy wałowaniu i podlewamy wodą. Następnie nawozić możemy innymi mieszankami, zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta nasion.