Usuwanie chwastów z rzepaku

Rzepak należy do najczęściej uprawianych w Polsce roślin oleistych i patrząc globalnie, jego produkcja w skali świata jest bardzo duża. Obecnie olej rzepakowy produkuje się niemal w każdym europejskim kraju i Polska należy w tym względzie do potentatów. Na bazie rzepaku wytwarza się przede wszystkim ów olej jadalny, ceniony ze względu na walory odżywcze oraz smakowe, ale można go też wykorzystywać do produkcji biopaliw.

Żeby tak było, rolnicy muszą cieszyć się jego dobrym plonem, a temu zagrażają zawsze te same czynniki. Chwasty potrafią mocno napsuć krwi uprawiającym rzepak gospodarzom, ponieważ ich gwałtowny rozrost wiąże się ze stopniową destrukcją szlachetnych upraw. Największym zagrożeniem chwasty są w początkowej fazie wzrostu rzepaku, dlatego specjaliści zalecają, aby proces odchwaszczania przeprowadzać jak najwcześniej po wysiewie, a więc jesienią.

Wtedy należy zastosować właściwy oprysk herbicydami, aby zniszczyć chwasty, które w pierwszym okresie rozwoju rośliny są najbardziej „żarłoczne”. Jak wiadomo chwasty konkurują z uprawami o składniki odżywcze zawarte w glebie, ale także o wodę i promienie słoneczne. Chwast rośnie szybko i gęsto, więc może zasłaniać wschodzącemu rzepakowi dostęp do słońca, a to na dłuższą metę oznacza zahamowanie rozwoju rośliny.

Ważne, aby nie opóźniać momentu oprysku, bo im więcej czasu damy chwastom, tym gorzej dla naszego rzepaku. W ustaleniu konkretnego terminu odchwaszczania bardzo pomogą wskazówki znajdujące się na opakowaniu herbicydu. Należy się do nich stosować.